Menu
Azja / Jemen

Góry Haraz.Trekking w Jemenie.

Jemen

Góry Haraz. 

Góry Haraz słyną z ufortyfikowanych wiosek, zbudowanych na niedostępnych, skalistych szczytach. Widoki są zniewalająco cudne.

 Tu wznosi się najwyższy szczyt całego Półwyspu Arabskiego Dżabal an-Nabi Szuajb – (3760 m.)

Położenie i ściany domów wyrastające wprost ze skał chroniły mieszkańców przed wrogiem. Niżej, na tarasach, znajdują się pola uprawne. Rośnie tu lucerna, proso, soczewica, kawa i qat.

Z Manakha, miasteczka gdzie się zatrzymaliśmy, wyruszyliśmy z naszym przewodnikiem na trekking.    Oko nie widziało i ucho nie słyszało o takich cudach. Nie będę sobie strzępić klawiatury, zobaczcie sami.

Al-Mahweet.

Każda wioska przypomina fort, ściany domów ochraniają jak twierdza wryte w skały. Tarasy o powierzchni mogą mieć powierzchnię kilku hektarów, są wzmocnione wysokim murem. Piękno i przestrzeń odejmuje mowę.

Aloesy, kaktusy, jaszczurki i widoki jakiś nie spotka się nigdzie na świecie. Każdy napotkany człowiek przystawał, żeby popatrzeć ze zdumieniem na dziwnych obcych. Częściej z szerokim uśmiechem prosili o wspólne zdjęcia.  

Al-Hajarah.

Najbardziej spektakularna i tajemnicza wieś- Al Hajarah znajduje się na wysokości 2452 metrów n.p.m. w górach Haraz. To około pięciu kilometrów od Manakha i naszego pensjonatu.

Przetrwała od XII wieku!

Zbudowana z najprostszych materiałów budowlanych, skały i cegły z błota. Zgodnie z jemeńska tradycją budynki mają po kilka pięter. Pojawił się chłopiec, który wskazywał nam najciekawsze miejsca do zrobienia zdjęcia.

Trochę  przeszkadzał, bo czekał aż skończymy, żeby zaprowadzić do swojego sklepu. W ślad za nim, nadeszła dziewczynka, na oko 10-letnia i również oświadczyła, że ma tu swój shop.

W końcu wyglądam jak prawdziwa Jemenka.

To najprawdziwszy pieprz. Po prawej dojrzewająca kawa.

Wieczorek tańcujący.

W hotelu mieliśmy wieczorek jemeński, bardzo mi się podobała muzyka i pokaz tańców plemiennych. Przygrywano na bębnach i instrumencie strunowym o nazwie oud. Kupiliśmy płyty CD na pamiątkę. Przy doskonałej arabskiej kolacji spędziliśmy niezwykły wieczór.

Oprócz nas było kilkoro turystów z Europy : Francuzka i troje Czechów. Po doskonałej kolacji tańczyliśmy i skakaliśmy do utraty sił.  Czesi jechali na niezwykłą wyspę Sokotrę, pełną endemicznych roślin i zwierząt, słynną ze smoczych drzew.

Trekking w górach Haraz.

Wyruszyliśmy w dalszą drogę, maszerując dzielnie, nie zawsze łatwymi szlakami. Zatrzymywały się samochody po to, żeby się z nami przywitać i zrobić wspólne zdjęcie.

Nabierają wody do podlania swoich upraw.

Thawila.

Thawila, to jedno z najpiękniejszych miasteczek Jemenu.

Kolejne dobrze zachowane średniowieczne miasto, założone w VI wieku. Otoczone długimi na 2 km. murami, posiada ok. 600 budynków, tworząc wąskie uliczki.

Ten dżentelmen w czerwonej arafatce, napisał mi swój adres arabskimi “robaczkami”, zebym wiedziała do kogo wysłać zdjęcie.

W restauracji śliczna córeczka właściciela, stroiła minki, kiedy ja fotografowaliśmy. Dumny tata posadził ją na …szafie z tych emocji.  Przyjęcie było z fanfarami, całe miasto nas witało, zdjęciom nie było końca.

Ten miły pan z lewej, zafundował mi deser. Ogromnie byłam zdziwiona, kiedy wylądowała przede mną salaterka z mango.

W drogę, wszędzie, gdzie się obejrzałam widziałam budowle przypominające niedostępne zamki. Zatrzymywaliśmy się co chwilę, bo pięknie było wszędzie.

Thula.

Thula jest jednym z pięciu miasteczek, które znalazły się na liście UNESCO.

Jibla i królowa Arwa.

Arwa urodziła się w 1048 roku, ale szybko została sierotą. Adoptował ją wuj, ówczesny władca Jemenu Ali al Sulayhi. Dziewczynka interesowała się historią, poezją a przybrani rodzice bardzo dbali o jej wykształcenie.


W wieku 17 lat poślubiła swojego kuzyna, syna przybranych rodziców. Wkrótce po ślubie król został zamordowany przez rywalizująca dynastię. Mąż Arwy był słaby z charakteru i zdrowia, dlatego władzę przekazał żonie. W świecie islamskim to niesłychane wydarzenie.

Już jako królowa, Arwa przeniosła stolicę z Sany do Jibli, żeby lepiej przygotować się do zemsty na mordercach rodziców.

Meczet imienia Arwy kiedyś był jej pałacem, potem zamieniła go na świątynię, a nowy pałac powstał na szczycie powyżej.

W meczecie jest grób królowej Arwy, najsłynniejszej kobiety Jemenu.

Niezwykle inteligentna, wierzyła w równość płci i to w czasach jej rządów w Jibla powstało kilka szkół i meczetów dla dziewcząt.

Zajmowała się rolnictwem i zleciła budowę tarasów. W czasach jej rządów zbudowano kilka akweduktów, które doprowadziły wodę do Jibla.

Na cześć mądrej królowej dziewczynki często dziedziczą jej imię. Przy meczecie własnie odbywały się lekcje.

Kameleon.

Kawkaban.

Cytadela wzniesiona na wysokości prawie 3 000 metrów, zbudowana w XII wieku. Już niestety jej nie ma, nalot bombowy w 2016 roku zniszczył wszystko.

Hababah przetrwała.  

Mamy na płycie CD muzykę grajków z Manakha, bardzo ją lubię. Wystarczy zapalić w specjalnym kominku mirrę, włączyć muzykę, przymknąć oczy i przenieść się w inny świat, gdzie witają gorącą herbatą z kardamonem i nazywają przyjaciółmi obcych sobie ludzi.

To jedna z najważniejszych i najbardziej niezwykłych podróży. Tym bardziej, że teraz nikt nie może tam wjechać. Dlatego dzielę się tym, co uważam za unikalne i mam nadzieję zwrócić uwagę na ten zakątek świata.

W Jemenie zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc, między innymi Sanę stolicę Jemenu, Shibam nazywany Manhattanem pustyni Wadi Dawan

11 komentarzy

 • Olga Jawor
  14 lutego 2018 at 8:16 AM

  Eulampio, patrzę i napatrzeć się nie mogę! Wzdycham zachwycona a jednoczesnie smutna, że część z tych cudów, które pokazałaś juz nie istnieje, że tych pogodnych, zyczliwych ludzi napotkanych przez Ciebie późniejsze wydarzenia nauczyły, niestety, jak okrutne może być zycie…
  Ale na Twoich fotografiach trwa jeszcze baśń. Jest cudnie i nic nie zapowiada niczego złęgo. Wspaniałe, tysiącletnie budowle góruja nad otoczeniem i obiecują, bezpieczeństwo, niezmiennosć oraz wieczność. Kawa i pieprz owocują. Ludzie sie uśmiechają, pracują, tańczą, z ufnoscia witając nieznajomych.
  Utrwaliłaś w obiektywie swego aparatu miniony, dobry czas. Dzieki Tobie to wszystko żyje i daje nadzieję na powrót dobrych dni, bo bez nadziei trudno żyć…
  Ściskam Cie mocno i dziekuję za tę ucztę dla oka i serca!:-)***

  Reply
 • Eulampia Romanowa
  14 lutego 2018 at 11:32 AM

  Dziękuję Olu. Prawdziwe cuda są na wyspie Sokotrze, flora i fauna jakiej nie ma nigdzie indziej na świecie, najbardziej charakterystyczne są smocze drzewa. Jemen to także ojczyzna aloesu i kadzidła. W dalszych relacjach wstawię zdjęcie kadzidłowca, drzewka które wydziela slynną żywic kadzidło. W Jemenie można kupić wiele mieszanek zapachowych na bazie mirry czy kadzidła. Podczas tego trekkingu byliśmy zaproszeni do jemeńskiego domu na herbatę. Gospodyni wyciagnęła tlący się węgielek, dmuchnęła, żeby zaiskrzył, po czym sypnęła jakiś proszek. Zapachniało wonnym dymem, wsunęła mi pod bluzkę, pachniała długo, bahur- powiedziała. Widziałam taki bahur w Sanie potem, proszek w różnych kolorach. Potem henną namalowała mi wzorek na dłoni. Pokazała swój dom, nawet szafę otworzyła, to było takie niesamowite. W Jemenie uprawia się kawę, ale pija także wywar z łupinek. Smakuje jak lekka kawa. Ludzie bardzo ciężko pracują w polu, na tarasach, noszą wodę daleko. To są duże wysokości i odległości. Tak było tysiąc lat temu i te budynki i sposób uprawy ziemi i ucieczka przed wrogiem. Cieszę się, że Ci się podoba kraj, który mnie najbardziej zachwycił ze wszystkich jakie odwiedziłam. Tam czas naprawdę się zatrzymał. Sciskam i ja równie mocno.

  Reply
 • Ewelina
  15 lutego 2018 at 12:17 PM

  Piękna historia! Jestem ciekawa czy Ten dżentelmen po prawej dostał zdjęcia, i czy adres arabskimi "robaczkami" został rozszyfrowany. Pozdrowienia i do usłyszenia!

  Reply
 • Eulampia Romanowa
  15 lutego 2018 at 12:45 PM

  Oj, niestety nie, nie dałam rady, bardzo żałuję, bo wspominam ich z rozrzewnieniem. Zaciekawieni, mili, jakbyśmy im przywiezli troche dalekiego świata. Ja tez cię pozdrawiam.

  Reply
 • Michalina Baron
  27 marca 2018 at 11:52 AM

  O kuuuurczę, chcę tam!

  Reply
 • Eulampia Romanowa
  27 marca 2018 at 2:38 PM

  Tak mało udało mi się pokazać, jest naprawdę niesamowicie. Może znowu będzie mozna tam latać.

  Reply
 • Agnieszka Adamowska
  28 marca 2018 at 5:02 PM

  Fantastyczna podróż i zdjęcia. Podróżowaliście sami? Pozdrawiam serdecznie

  Reply
 • Eulampia Romanowa
  28 marca 2018 at 6:20 PM

  Tak, sami. Wtedy jeszcze latały samoloty z Fankfurtu do Sany, a na miejscu właściciel hotelu ( wspomniany w poście "Arabia, Sana") ustalił z nami nejlepsza trasę, załatwił pozwolenia, kierowcę i czuwał. Również serdecznie pozdrawiam.

  Reply
 • Irena -
  19 marca 2019 at 2:27 PM

  Cudowne wspomnienia!
  Przepiękne krajobrazy,architektura i ludzie.
  Jemenu Ci zazdroszczę. Jest już tyle miejsc, gdzie nie możemy pojechac z powodu wojen i konfliktów.
  Dobrze, że udało się Wam tam jeszcze dotrzec, zanim zrobiło się niebezpiecznie.
  Serdecznie pozdrawiam-)))

  Reply
  • Maria Kowalewski
   19 marca 2019 at 3:01 PM

   Wiele juz w życiu widzielismy, ale nic nie zrobiło na nas większego wrażenia niz Jemen, bylismy tam cały miesiąc. To coś jak podróż w czasie, a ludzie tacy serdeczni. Dzięki Irenko.,.

   Reply
 • Gabi
  27 kwietnia 2019 at 4:17 PM

  Pierwszy raz oglądam relację z Jemenu. Jaka szkoda, że kraj jest tyle czasu nękany i tkwi w ciągłym konflikcie. Piękna relacja, wspaniałe zdjęcia, zdązyłąs jeszcze to zobaczyć i przeżyc, bo takie miejsca to jest przeżycie,a nie wycieczka,

  pozdrawiam
  Gabi

  Reply

Leave a Reply

%d bloggers like this: