Menu
Azja / Indie

Mumbai.

Mumbaj,Chhatrapati Shivaji Terminus, Mumbai

Mumbaj. 

Mumbaj znany jako Bombaj do 1995 , jest stolicą indyjskiego stanu Maharasztra.  Ludzie mówią regionalnym językiem marathii, hindu, urdu i po angielsku. Liczy ponad 20 milionów mieszkańców. Stolica Bollywood.   

Moje zmysły już się oswoiły z nadmiarem ludzi i pojazdów a za dużo bodźców nie powodowało paniki.  Śmielej przechodziliśmy przez ulice,  za pomocą trąbienia i szatańskiego sprytu kierowcy jakoś omijają przeszkody. Ostatecznie maszerowaliśmy za kimś. Jeszcze tego samego wieczora,  po krótkim  przedzieraniu się przez tłumy, zobaczyłam to.

Chhatrapati Shivaji Terminus. Mumbaj.

Budynek dworca kolejowego, który powstał ku pamięci  królowej Wiktorii w 1888 roku.  Na szczycie jest jej wizerunek. Teraz nosi nazwę Chhatrapati Shivaji Terminus, na cześć króla, który był założycielem państwa Maharasztra. Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Teraz jest tu siedziba główna indyjskich kolei i jeden z największych dworców.

    Ja z maharadżą na tle siedziby władz miejskich.  

Mumbaj, Indie,

India Gate. Mumbaj.

Pomnik wzniesiono dla uczczenia pamięci króla Jerzego V, podczas jego wizyty w 1911 roku. Widok na Morze Arabskie.   Ma 26 metrów wysokości.

Mumbaj, Indie,

Taj Mahal Palace Hotel.

Taj Mahal Palace Hotel to jeden z najbardziej kultowych budynków w mieście.
26 listopada 2008 r. terroryści jednocześnie zaatakowali kilkanaście lokalizacji w Bombaju, w tym Taj Taj Mahal Palace Hotel.

Hotel był oblężony przez dwie noce , napastnicy zabijali, trzymali zakładników i podpalili kopułę hotelu. Na podstawie tragicznych wydarzeń powstał film pt. “Hotel Mumbaj”

Wieczór 26 listopada 2008. Tętniącym życiem Mumbajem wstrząsa seria zamachów bombowych. Islamscy terroryści, siejąc chaos i zniszczenie, wdzierają się z bronią do najważniejszych budynków miasta, w tym ekskluzywnego hotelu Taj Mahal. Ponad tysiąc gości i pracowników hotelu zostaje uwięzionych w wielopiętrowym labiryncie, w którym za każdym rogiem czai się śmierć. (film web)”

Mumbaj, Indie,
Mumbaj, Indie,

Wyspa Elefanta. 

Stąd wypływają statki na wyspę Elefantę, na której znajduje się kilka niezwykłych jaskiń, wpisanych na listę UNESCO. Na początku XVI wieku odkryli je portugalscy podróżnicy. Zobaczyłam, jak małpa wchodzi do kosza na śmieci i wyłania się z puszka coli w łapkach.

Płynęliśmy przez godzinę wśród barwnego tłumu, mijając po drodze ogromne tankowce i statki rybackie. Po ominięciu straganów, restauracyjek, krów i małpek , zobaczyłam najważniejszą jaskinię.

Zaparło mi dech! Są datowane na 5-7 wiek!

Mumbaj, Indie, Elefanta
Mumbaj, Indie, Elefanta
Mumbaj, Indie, Elefanta

 Siva.

Wydrążona w skale 7-metrowa płaskorzeźba Sivy, reprezentowała trzy oblicza: Twórcy, Dobroczyńcy i Niszczyciela.   

Mumbaj, Indie, Elefanta
Mumbaj, Indie, Elefanta
Mumbaj, Indie, Elefanta
Mumbaj, Indie, Elefanta
Mumbaj, Indie, Elefanta
Mumbaj, Indie, Elefanta
Mumbaj, Indie

Kolejny raz pomyślałam, że wszystko co współczesne, jest nijakie, albo odpychająco brzydkie i brudne. W wielu miejscach na świecie. To co powstało przed wiekami nadal zachwyca.

Wioska rybacka .

Mumbaj, Indie

Przybiegli chłopcy i powygłupiali się dla nas. Kolorowo, a jednak strasznie.  

Mumbaj, Indie
Mumbaj, Indie

Sąsiadują ze sobą nowoczesne wieżowce, stare kolonialne wille i bieda.

Mumbaj, Indie
Mumbaj, Indie

Dhobi Ghat.

Dhobi ghat, to pralnia ręczna, jest największa w Indiach i na świecie. Powstała w 1890 roku, jeszcze za panowania Brytyjczyków i początkowo tylko im służyła.  Teraz z ich usług korzystają, szpitale, biura, hotele i osoby prywatne. Około 5 tysięcy osób na kilku kilometrach kwadratowych pracuje za kilka dolarów dziennie. Jest czynna całą dobę, podzielona na wyznania. Ludzie tam mieszkają a nawet są szkoły.

Mumbaj, Indie

Klasa znajduje się za plecami tego pana.

Mumbaj, Indie
Mumbaj, Indie
Mumbaj, Indie
Mumbaj, Indie
Mumbaj, Indie
Mumbaj, Indie

    Dzień kończymy spacerem po deptaku. Tak trudno uwierzyć, że ciągle jesteśmy w tym samym mieście.  

Mumbaj, Indie

Próbujemy zobaczyć zachód słońca. Przez zanieczyszczone powietrze ukazuje się widmowy pejzaż. Ten smrodek, trudno nazwać morską bryzą.

Mumbaj, Indie
Mumbaj, Indie

To pierwsze indyjskie miasto, które trochę przypominało światowe metropolie. Ma swój niepowtarzalny, kolonialny klimat, wspaniałe restauracje, ogród botaniczny i dużo innych atrakcji.  Podobało mi się, warto się wybrać. Inne porywające świątynie widzieliśmy w Ajanta i Ellora.

No Comments

    Leave a Reply