Menu
Azja / Indie

Ellora

indie jaskinie Ellora

Ellora.

Jaskinie w Ellora zaczęły powstawać w czasie rozkwitu Buddyzmu, jako miejsca medytacji dla mnichów pod koniec VI wieku. W Ellora znajduje się 17 świątyń hinduskich, 12 buddyjskich i 5 dżinijskich. Sąsiedztwo trzech religii jest symbolem tolerancji.

Świątynia Kailasa, o której poniżej, jest najbardziej znaną świątynią hinduistyczną i jest poświęcona  Sziwie. To największa i najpiękniejsza świątynia monolityczną na świecie. Ogromna skalna góra, została zamieniona w niezwykłą świątynię.

Podobno była wykuwana przez 150 lat, zaczęto w połowie VI wieku naszej ery. Dokonano tego dłutami i młotkami w twardej bazaltowej skale, zdejmując warstwy od góry.

Świątynia Kailasa.

Nie układano skalnych bloków jak w Egipcie czy Peru, tylko stworzono ją z litej skały. Zamienili kamień w cud architektoniczny. Bez zaawansowanego sprzętu, prawdopodobnie tylko za pomocą młotków i wielkiej wyobraźni. 

 

Świątynia Kailasa ma 90 metrów długości, ponad 55 metrów szerokości i 33 metry wysokości. Pełno w niej kapliczek i korytarzy, w których znajduje się mnóstwo rzeźb.

  Istnieją legendy o tym, że budowa świątyni trwa około 18 lat.  To wydaje się być niemożliwe nie tylko z powodu misternej architektury.  Podczas budowy  trzeba było wycinać duże skały, powstaje pytanie, gdzie są teraz te kamienie?

Archeolodzy nie znaleźli żadnych śladów skał i piasku wokół pomieszczeń świątyni. Jaki rodzaj technologii pozwalał pozbywać się ton odpadów skalnych”   Za słoniem wznosi się 15-metrowy obelisk z wygrawerowanymi bokami. W przeszłości była to świątynia pomocnicza.

 
 
 
 

Jest wiele takich megalitycznych rzeźb na świecie, ale świątynia Kailasa jest najpotężniejsza ze wszystkich. Podobną strukturą megalityczną jest Parthenon na Akropolu, jednak jest dwa razy mniejszy.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Zdjęcia.

Niespodziewanie okazało się, że ja też jestem atrakcją turystyczną, cóż było począć. Słyszałam, ze zdjęcie z białym turystą traktują jak talizman. Podobało mi się, że poznaję fajnych uśmiechniętych ludzi, którym zależy na wspólnym zdjęciu, to i dla mnie świetna pamiątka z podróży. Mają takie kolorowe stroje i nie boją się zuchwale zestawiać kolorów. Po jakimś czasie mam dość, rozumiem co czują celebryci, chciałoby się normalnie żyć i nie zwracać na siebie uwagi.   

 

Kailasa, to najpiękniejsza, najbardziej misternie wykonana świątynia i znajduje się na pierwszym miejscu w rankingu niezwykłości. Warto się tam wybrać, a uśmiechy ludzi wynagrodzą wszystkie trudy podróży.  Koniecznie zajrzyjcie do jaskiń Ajanta.

2 komentarze

 • Anonim
  5 grudnia 2019 at 7:09 AM

  Jak tam pojechać? Chodzi mi o wyjazd organizowany przez sprawdzonego przewoźnika/biuro podróży

  Reply
  • Maria
   5 grudnia 2019 at 11:01 AM

   My pojechaliśmy pociągiem z Agry do Aurangabad, a potem to juz łatwo znalezc kierowcę, który dowiezie na miejsce. Oferują wycieczki juz na dworcu, ale my poprosiliśmy w hotelu o kogoś zaufanego. Stamtąd też pojechalismy do jaskiń Ajanta.

   Reply

Leave a Reply

%d bloggers like this: