Menu
Azja / Indie

Świątynia małp w Jaipur.

Świątynia małp w Jaipur.

  Świątynia Małp w Jaipur. Galta Ji.

Galta Ji, czyli Świątynia małp w Jaipur, to kilka świątyń wkomponowanych w skały. Istnieje legenda, że święty  Galav spędził w tym miejscu 100 lat życia, podczas których uprawiał jogę.

Bogowie zadowoleni z jego ascezy pobłogosławili to miejsce źródłem słodkiej wody, z którego z czasem powstało siedem basenów. Służą do religijnych ablucji hinduistów, którzy w ten sposób zmywają grzechy.

W kompleksie świątyń Galta Ji znajdziemy kilka świątyń:

Ganeszy z głową słonia, boga płodności i pomyślności.

Hanumana z głową małpy- boga zwycięstwa,

oraz świątyni boga Słońce, najważniejszego z bóstw.

W świątyniach mieszkają Bramini, kapłani z wyższej kasty, odprawiają nabożeństwa, medytują, są otwarci na turystów za datek. Pomarańczowa kropka na czole, którą nam malowano, symbolizuje trzecie oko, które się otwiera w czasie modlitwy.

Małpy w świątyni małp.

Przy wejściu kupiliśmy torebkę orzeszków dla małp. Trzymałam swobodnie przed sobą, rzucałam po jednym, żeby je przywabić,  ale mnie naprostowały. Któraś jednym pacnięciem wytrąciła mi połowę. 

Są wszędzie, skakały po pionowych skałach.  Miejsce ponure i przerażające.

Makaki są jak ludzie, mają na  czerwonej twarzy odciśnięty wiek. Są ładne i brzydkie, a nawet pryszczate.

Świątynia Jagat Shiromani w Jaipur.

( 1599-1608)

Świątynia Jagat w Jaipur jest poświęcona hinduskim bogom: Wisznu, Kryszna i poetce-mistyczce z XVI wieku, Meera Bai. Brama wykuta z jednego kawałka marmuru.

    Namalowanie trzeciego oka i krótki wykład na temat świątyni.  

Świątynia Kriszny w Jaipur.

Jawahal Kala Kandra

Jawahal Kala Kandra, to skansen utworzony przez rząd. Czułam się jak w przedwojennym lunaparku. Tańce, pokazy iluzji, przejażdżki na słoniu, wielbłądzie, muzea, symulacje dawnego życia w Pink City.

Siedząc w kucki potrafiła upiec na ogniu chlebek naan i obdzielić wszystkich.

    Kolacja z tradycyjnymi daniami przy muzyce. Bardzo ostro, właściwie niejadalne dla nas, na szczęście wciąż dokładali świeży chlebek.

 Świątynie w Jaipur są piękne i dostarczają masę wiedzy, gorąco polecam. Zajrzyjcie do fortów we wcześniejszym wpisie o Jaipur. Następny przystanek- Mumbaj. Tym razem samolotem. 

No Comments

    Leave a Reply